Розетки для варильної панелі та духовки

Table of Contents

Як правильно підключити варильну індукційну панель. Схеми, вибір кабелю, розетки, автоматів.

При підключенні варильної панелі можна зіткнутися з проблемами, які змушують замислитись не тільки рядового користувача, але й досвідченого електрика:

Докладно розглянемо всі ці моменти. Але спершу визначимося з можливими додатковими закупівлями. Щоб підключити варильну панель, вам знадобляться такі матеріали:

Насамперед усвідомте для себе, що варильна панель повинна підключатися окремою лінією електропроводки безпосередньо з распредщита. Не допускається запитувати її від існуючої загальної розподільної коробки на кухні або вже змонтованих розеток.

Кабель повинен бути обов’язково трижильним і мідним, а який марки ВВГнГ-Ls чи NYM вирішувати вам. Який кабель краще і чим вони відрізняються, можна докладно прочитати у статті “4 відмінності NYM від ВВГнГ-Ls”.

Найголовніше правильно підібрати перетин. Зведення правил СП31-110-2003 складений на підставі ГОСТ та ПУЕ говорить, що для плит необхідно вибирати перетин мінімум 6мм2.

Але, судячи з усього, тут йдеться про попередній монтаж проводки в квартирі, коли ще не відомо якої потужності варильна панель буде встановлена. Тому спочатку і повинен закладатися переріз 6мм2, достатній для підключення більшості моделей, що існують.

Якщо ваша потужність менше ніж 7кВт, і ви впевнені, що в майбутньому не купуватимете нову більш енергоємну плиту, то можна орієнтуватися за такою таблицею:

А що робити, якщо кабель вже прокладений (ВВГнг-Ls 32,5мм2), але він виявився меншим перерізом, ніж потрібно для максимально можливої ​​потужності варильної панелі (7,2кВт). При цьому наново штробити стіни немає ні можливості, ні бажання.

В цьому випадку, можна убезпечити себе двома способами, правда, доведеться змиритися з тим, що ви не зможете користуватися всією потужністю панелі:

Тобто, якщо ви ще не знаєте, яка у вас буде варильна поверхня, сміливо закладайте 6мм2. Тільки майте на увазі, що малопотужні панелі мають невеликого розміру клемники, не розраховані на 6мм2. І коректно, безпосередньо підключити такий провід не завжди зручно, можна і виламати затискач.

Обов’язкова умова монтажу варильної панелі та духової шафи. це підключення цих приладів через ПЗВавтомат, або диференціальний автомат зі струмом витоку 30мА.

Прості автоматичні вимикачі не зможуть забезпечити захист у разі пошкодження ізоляції та витоку на корпус.

  • У щитку фазний провід кабелю (зазвичай для фази вибирають коричневий, сірий або інші кольори крім синього та жовто-зеленого) підключають до нижньої клеми диффавтомата без напису N або з цифрою 2

Якщо ви не маєте наміру заводити кабель безпосередньо в панель, то вам доведеться встановлювати під неї окрему розетку.

Використання вилки зручніший варіант в частині обслуговування та експлуатації варильної панелі.

Розетка повинна встановлюватись на зручній висоті. Відстань від підлоги, що рекомендується. до 90см.

При цьому не допускається, щоб підрозетник знаходився на одному рівні з варильною панеллю. Найкраще буде розмістити її праворуч або ліворуч від приладу.

Якщо ви хочете поруч встановити ще й духову шафу, то розетка повинна бути нижчою за рівень духовки. Зазвичай це відстань на рівні ніжок кухні.

Занадто близько до підлоги робити також не можна, майте на увазі ймовірність затоплення та протікання водопроводу!

Яку брати розетку? При малопотужній панелі до 3,5 кВт (зазвичай двоконфорочні) можна все підключити через євророзетку та відповідну вилку.

Крім того, якщо ви спочатку взяли кабель 36 мм2, то завести його на контакти вилки буде великою проблемою. Тому краще використовувати спеціальну вилку та розетку для плит, розраховану на струми до 40А.

Якщо у вас індукційна панель потужністю більше 3,5 кВт, то підключення через звичайну вилку та розетку тим більше заборонено!

Розташування фазного та нульового дроту в розетці не відіграє суттєвої ролі. Головне правильно підключити заземлювальну жилу (зверху на контакт заземлення).

А ось при підключенні вилки бажано дотриматися “полярності”. Не дарма виробники маркують клеми, на які повинна заходити фаза і нуль. Але навіть якщо й переплутаєте панель все одно має працювати справно.

Для підключення вилки знадобиться провід. Не завжди він іде у комплекті. За відсутності штатного, необхідно придбати трижильне проведення ПВС. Перетин дроту повинен відповідати потужності приладу (див. таблицю вище).

Зачищаєте жили та для забезпечення кращого контакту опресовуєте наконечником НШВ.

Велика незручність таких моделей, що вони дуже “випирають” зі стіни. на 5-7см.

Враховуйте цей момент під час збирання кухні заздалегідь.

Якщо розетка, що виступає на кілька сантиметрів, вас не влаштовує і ви хочете все акуратно сховати в підрозетник або розпаювальну коробку, то зробити це можна двома способами:

По-перше, визначимося з проводами. На багатьох моделях з панелі вже виходить підключений кабель, але має 4 жили. А у вас у підрозетнику лише три. Як бути?

Справа в тому, що такі варильні поверхні одночасно розраховані як на однофазне 220В підключення, так і двофазне 380В. При цьому одна половина конфорок буде працювати від однієї фази 220V, а друга від другої.

Деякі вважають, що друга фаза використовується лише для живлення керування. Це не так. Потужність розподіляється рівномірно по обох фазах. Щоб всю цю справу підключити на звичні 220 Вольт, просто прибираєте одну жилу вбік і ізолюйте її.

Залишається нуль (зазвичай синій провід), заземлення (жовтозелений) і фаза (коричневий, чорний або іншого кольору).

Можна об’єднати два фазні дроти в один через наконечник. Наприклад у багатьох панелях Bosch. де кабель йде не знімний, так спочатку і зроблено.

Зустрічається варіант і з 5-ти жильного кабелю. Такі панелі зазвичай великої потужності від 7 кВт і вище. Вони спочатку розраховані на 380В. Щоб їх підключити до мережі 220В, потрібно з’єднати попарно по дві жили.

Наприклад чорний і коричневий дроти пустити на фазу, а синій і сірий на нуль. Земля жовто-зелений залишається поодиноким.

Але якщо суворо дотримуватись правил, то таке підключення не зовсім вірне. Оскільки захисний провідник PE повинен бути одного перерізу з фазними. А він у вас буде вдвічі тонший.

Тепер потрібно з’єднати проводку в підрозетнику з кабелем, що йде на панель. Підбираєте відповідні перерізу жил гільзи ГМЛ.

Якщо перетину жили різні, наприклад зі стіни виходять 6мм2, а на панель йде 4мм2, то з одного боку (меншої) гільза ущільнюється додатковим проводом.

Після чого кінці запресовуються прес кліщами та ізолюються ізолентою або термотрубкою.

Тепер все це акуратно можна заховати у підрозетник.

Гільзування незручно тим, що по-перше з’єднання виходить не розбірним, а по-друге для опресування потрібен спец.інструмент. Не у всіх є прес, а обтискати пасатижами такі з’єднання не можна.

В цьому випадку на допомогу прийде монтажна коробка КлК-5С. Крім викрутки тут нічого не потрібно, та й кабель, що відходить, можна від’єднати в будь-який момент.

Щоправда, контакти в неї можуть виявитися досить ніжними, тому не перестарайтеся із зусиллям затягування.

До того ж, габаритні розміри у неї, на відміну від потужних розеток, невеликі і всю цю справу можна зручно змонтувати за шафами кухні.

Після всіх виконаних робіт можна приступати до безпосереднього підключення кабелю до клем варильної панелі. На звороті панелі має бути наклейка, малюнок або графічне позначення заводської схеми підключення.

Для однофазної мережі вибирайте схему, яка найчастіше позначається як 1N.

За цією схемою клеми під номерами 1,2,3 та клеми 4,5 повинні бути з’єднані між собою перемичками.

Такі перемички з міді або латуні повинні йти в комплекті з варильною панеллю. Зазвичай вони розташовані в окремій “кишеньці”, там же де і клеми.

Якщо ви не встановите дані шунти, то у вас грітиме лише частина варильної поверхні.

Найчастіше така ж проблема може виникнути в процесі експлуатації, коли через поганий контакт і нагрівання одна з перемичок відгорає.

Перед підключенням з дроту ПВС знімається ізоляція і жили опресовуються. Тут можна використовувати наконечники НШВ, НКІ, НШПІ. Перед встановленням перевірте, чи є достатньо вільного місця в термінальному полі для монтажу цих або інших порад.

Іноді вони повинні скоротити їх, або навіть відмовлятися від деяких видів.

По-перше, встановлюються джемпера. Відповідно до схеми однофазної кухонної панелі, встановіть їх на терміналах 1-2-3.

Після цього фазовий зв’язок з’єднується на терміналі та затримує контакти.

Щоб підключити нуль, встановіть перемичку між четвертим і п’ятим терміналом.

У терміналі запустіть нуль живим у синьому кольорі і затягніть контакт.

Останнє вільне житло. Захисний заземлення підключається до роз’єму, що має значок землі “.

Ось деякі схеми з’єднання для різних моделей Bosch Cooking Panels, Electrolux, Zanussi, Hansa, Gorenje:

READ  Цегляна піч із духовкою своїми руками

Якщо після підключення панелі починає працювати незрозумілим способом. Він вимикається, через кілька секунд він може знову увімкнути. Не поспішайте грішити на неправильній установці.

Цілком можливо, що в програмі виставлений захист від дітей, вода пролилася на сенсори, або випадково натиснули не на ті кнопки. Деякі моделі мають функцію розпізнавання посуду. Поки не поставте на конфорку каструлю, вона не розігріватиметься.

Ще одна поширена проблема. працюють лише дві конфорки з чотирьох, а решта демонструють залишкове тепло (висвічується літера H). Це пов’язано з блокуванням при однофазному підключенні трифазних моделей.

Таким чином програмно обмежується потужність.

П’ять поширених помилок, які можуть призвести до виходу з ладу вашої панелі, або пожежі через неправильний монтаж та підключення: 1 Використання звичайної розетки євро та вилки на 16А для панелей потужністю понад 3,5 кВт.

2 Підключення через простий автомат з тепловим розчіплювачем, без ПЗВ або дифф.автомата.

3 Застосування кабелю меншого перерізу для потужних варильних поверхонь (32,5мм для 7кВт).

4 Підключення варильної панелі та духової шафи до спільної розпредкоробки на кухні без виділеної лінії від распредщитка.

5 Відсутність фазної перемички на одній з клем. В результаті половина конфорок може не працювати. Або панель взагалі не включиться, якщо цей контакт відповідав за подачу напруги на керування.

Як правильно підключити духову шафу до електромережі. Який потрібен провід та автомат захисту?

Щоб підключити духову шафу максимальною потужністю не більше 3,5 кВт, необхідно мати такі матеріали:

Духова електрична шафа завжди повинна підключатися через свій окремий автомат. Він може стояти або в распредщитке, або в безпосередній близькості від електроприладу (про це трохи нижче).

Якщо у вас квартира на стадії ремонту, то починайте роботу зі штроблення стін та прокладання кабелю ВВГнГ-Ls 32,5 від електрощита до майбутньої розетки. Якщо ремонт вже зроблений, то кабель можна укласти в пластиковому каналі або декоративному плінтусі, не зіпсувавши шпалери.

У багатьох виникає питання, а чи можна підключити електричну духову шафу від вже існуючої звичайної розетки, яка раніше була встановлена ​​на кухні для чайника, мікрохвильової печі і т.д.п.?

Можна, головне, щоб при цьому дотримувалися 3 умови:

За третьою умовою, у деяких можуть виникнути незручності та невеликі проблеми. Як правило, у багатьох досі на всю розеткову групу стоїть один автомат на 16А-25А плюс ще один на освітлення.

При заміні єдиного автомата для розеток на диференціальний 16А і підключенні через нього духовки, практично неможливо буде користуватися іншими електроприладами, поки працює духова шафа і готується їжа.

Тут вже вам самостійно доведеться робити вибір, або на користь економії (не прокладати нову проводку, окрему розетку тощо).д.), або на користь комфорту та зручності. Залишати в щиті звичайний модульний автомат без захисту від струмів витоку, при підключенні духової шафи в стару розетку, не рекомендується.

Висота установки нової розетки під духовку повинна бути не більше 90см від підлоги. Хоча її також рідко ставлять на рівні ніжок кухні.

Найголовніше тут – зручність експлуатації. За технікою безпеки, при вологому прибиранні та протирінні духовки мокрою ганчіркою, її обов’язково потрібно відключати від електромережі.

І залазити щоразу під самий низ кухні, щоб висмикнути вилку, не завжди зручно. Крім того, тут потрібно врахувати такі можливі ситуації, як протікання води та затоплення кухні. Тому на 5-10см над підлогою, розетку все ж таки слід підняти.

Ще один момент з техніки безпеки при встановленні розетки: якщо поруч проходить газове підведення, наприклад на варильну поверхню (припустимо вона у вас газова, а не електрична), то розетка повинна бути від нього на відстані мінімум 60см.

Коли з місцем розташування розетки визначилися, необхідно підключити її.

Фазну та нульову жилу кабелю приєднуєте на останні контакти розетки. При цьому абсолютно не важливо, де буде розташована фаза, а де нуль – справа або зліва. Заземлюючу жилу (жовто-зелену) підключаєте до клеми заземлення (зазвичай середня).

Ставіть на місце рамку або декоративну кришку.

Якщо духовка йде із заводською вилкою, то вона може бути не розбірною, а цільно литою. І тоді її відрізання тягне за собою втрату гарантії, будьте уважні в цьому питанні.

І вгадувати виробнику яка вилка де знадобиться, просто не вигідно.

Провід від духовки зачищаєте, опресовує наконечниками НШВ і пропускаєте через корпус вилки. Фазу та нуль (зазвичай це провідники сірого=коричневого та синього кольорів) саджаєте на крайні контакти вилки.

Знову ж таки куди який, фазування тут не маєте значення. Жовто-зелену заземлюючу жилу – на середній контакт. Щоб провід не бовтався всередині, фіксуєте його хомутиком, що підтискує, і закручуєте корпус вилки.

Важливо: при підключенні до вилки проводів, ніколи не орієнтуйтеся тільки за кольорами ізоляції жил. Обов’язково відкрутіть кришку клемної колодки на ел.духовці і перевірте куди який проводок заведено (про правильне підключення до клем сказано нижче).

Коли з якоїсь причини немає доступу до клем або там стоїть гарантійна пломба, використовуйте звичайний китайський тестер-мультиметр. Заземлююча жила має бути з’єднана з корпусом духовки.

І тому при підключенні щупів у режимі виміру ізоляції до жили та корпусу, повинен лунати звуковий сигнал або на дисплеї висвітитися нуль. Тобто опір R=0 Ом. Таким чином ви знайдете “землю”, два проводи, що залишилися, будуть фаза і нуль.

При підключенні духових шаф потужністю понад 3,5 кВт (як правило в них ще вбудована мікрохвильова піч), потрібні дещо інші матеріали:

Підключення до електромережі проводиться через потужну розетку 32А.

Подключение духового шкафа и варочной поверхности

Фактично весь монтаж аналогічний підключенню варильної панелі. Як це робиться, докладно з покроковими малюнками та фото можна прочитати у статті ”Підключення варильної панелі”.

Розглянемо докладніше підключення з’єднувального дроту безпосередньо до духової шафи.

Відкручуйте ззаду захисну панель і підводьте до контактів провід ПВС 36. Для цього знизу зазвичай є отвір.

З жил знімається ізоляція та опресовуються наконечники НШВ. Далі виконується саме підключення:

Якщо маркування на клемах немає, або воно погано помітне, вивчайте інструкцію та технічний паспорт духової шафи. Там обов’язково повинен бути малюнок з наочним позначенням, куди які дроти підключати.

Далі провід потрібно зафіксувати хомутом та поставити на місце захисну кришку контактів.

Після цього необхідно перевірити працездатність електричної духовки, підключивши її в розетку. Тільки переконавшись у працездатності, можна спокійно вставляти її в заздалегідь підготовлену нішу.

Якщо при першому підключенні відразу перегоріла лампочка підсвічування, а решта справно працює (вентилятор, Tubular Heater), не панікуйте. Цілком можливо, що через різницю температур, після переміщення покупки з вулиці до будинку (взимку), усередині утворився конденсат. І це спричинило перегорання лампочки.

До речі, в духовках використовуються термостійкі лампи, і застосовувати для їх заміни прості, як у холодильниках, не можна.

Вони просто лопнуть при нагріванні. Перевіряйте температуру експлуатації на цоколі та на упаковці.

А що робити, якщо немає ні можливості, ні бажання підключати духовку окремим кабелем від щитової, при цьому у вас на кухні залишилася проводка від старої електроплити або вже є раніше прокладений провід для підключення варильної панелі. Чи можна запитати духовку від нього?

Можна, але тут знову ж таки необхідно дотриматися певних правил:

Ось який кабель та диф.автомат захисту повинні стояти у вас у щитовій для одночасного підключення духовки та варильної панелі (у таблиці зазначена їх сумарна потужність):

Запам’ятайте, що не можна безпосередньо або через клемну колодку під’єднувати одночасно обидва кухонні прилади, якщо вони захищені одним єдиним автоматом у щиті.

Також не рятує варіант установки окремої розетки на духовку, шляхом відпаювання від клем у розподільній коробці або безпосередньо від потужної розетки, через яку вже підключена варильна панель.

Монтаж здвоєної розетки, навіть у заводському виконанні, також не допоможе в аварійній ситуації.

Чому не можна так робити, спитайте ви? Тому що якщо вилка і кабель духовки спочатку розраховані на струм до 16А, то невідомо що буде при перевантаженні з ними або з нутрощами духової шафи, коли їх посадите на автомат 25А або тим більше на 32А-40А.

Найкращий і оптимальний варіант у цьому випадку – розмістити за кухнею невелику бокс коробочку, в яку монтується автомат на 16А та розетка.

Таким чином, вилку з’єднувального проводу духовки, можна буде безпечно підключити в розетку, так як вона в свою чергу захищена окремим автоматом, меншим номіналом, ніж автомат в щитку. Ось схема такого з’єднання:

Кабель живлення коробочки під’єднуєте або опресовуванням, або паянням безпосередньо до потужного кабелю, що виходить зі стіни. Можна це зробити і через окрему клемну колодку.

Розетка має бути модульною, вона спочатку підходить під такі бокси.

Всю цю збірку (розетка автомат) вже спокійно можна підключати до загального кабелю, що йде на варильну панель. Як зібрати і запитати такий бокс дивіться

Виконання монтажних робіт

Головне під час виконання електромонтажних робіт – це дотримання правил безпеки. Завжди працюйте тільки при вимкненому електроживленні.

Підключення вилки та розетки

Для підключення вилки провід від духової шафи або плити зачищаєте, якщо багатожильний провід, то опресовуєте його наконечниками НШВ і пропускаєте через корпус вилки. Фазу та нуль монтуєте на крайні контакти вилки. Жовто-зелену заземлюючу жилу – на середній контакт. Щоб дріт не бовтався всередині вилки, затискаєте його хомутиком і закручує корпус вилки.

Підключення розетки здійснюється наступним способом: розетка монтується в необхідному місці, корпус розетки знімаємо та підключаємо до нього силову волосінь. Фазу та нуль монтуєте на крайні контакти розетки. Жовто-зелену заземлюючу жилу – на середній контакт. Далі прикручуємо корпус розетки.

READ  Плита Hansa як зняти скло з духовки

Схеми підключення кабелю до духової шафи та варильної панелі

Існує дві основні схеми підключення електроплити або варильної панелі: однофазна та трифазна. Підключення здійснюється до клем, варильної поверхні, доступ до яких можна отримати через її задню кришку – вона відкручується та знімається. Уважно поставтеся до кольорового маркування на клемах – це дозволить вам не помилитися, ознайомтеся з інструкцією з підключення та вимогами безпеки.

Однофазна схема 220В (найпоширеніша в квартирах)

Фаза L одночасно приєднується на клеми L1-3 варильної панелі. Для цього між ними на заводі-виробнику встановлено дві знімні мідні перемички. Якщо перемичок у вас з якоїсь причини немає, їх можна зробити самостійно з електричного кабелю, перетин якого не менше, ніж у живильного. Нуль N підключається на клеми N1-2. Захисний провідник PE – на клему PE.

Трифазна схема 380В (поширена у приватних будинках та на підприємствах)

Фази A, B, C – під’єднуються до клем L1-3 варильної панелі. У разі необхідно зняти перемички, встановлені заводі між клемами L1-3. Нуль N підключається на клеми N1-2. Захисний провідник PE – на клему PE.

Підключення духової шафи та варильної поверхні

Підключення духової шафи здійснюється набагато легше. Найчастіше до таких приладів вже в комплекті йде електричний шнур з вилкою для підключення, тому євровилка просто вставляється в розетку. Щоб приєднати до автоматів або клем краще використовувати окремий кабель, тому що якщо ви відріжете вилку біля кабелю з комплекту. це може істотно вплинути на гарантію до даного приладу.

Схема підключення духової шафи завжди в однофазному виконанні:

Як розмістити розетки на кухні: схеми поради

Сучасні кухні оснащені великою кількістю електроприладів. Холодильник, варильна поверхня, духова шафа, НВЧ, посудомийна машина, електрочайник. це мінімальний перелік того, що є майже в кожній сім’ї. І для всіх цих приладів потрібна електрика. Дизайнер Ольга Кашпурова розповідає, як розподілити розетки грамотно.

Правило 1. Зручне та правильне розташування розеток можна продумати тільки після того, як ви визначилися з кухонною комбінацією та знаєте габаритні розміри всіх шаф та ящиків – висоту, ширину, глибину. На етапі проектування кухні потрібно визначитися і з технікою. уточнити деталі підключення та рекомендації щодо розташування електровиводів.

Правило 2. Важливо пам’ятати, що кожен побутовий прилад слід розміщувати на окремому автоматі в електрощитку. В іншому випадку можна втратити гарантію на дорогу техніку, якщо вона вийде з ладу через стрибок напруги.

Підключення духової шафи та варильної поверхні

Розетка для холодильника

Для вбудованого холодильника розетку краще розміщувати в цоколі кухні. так вона буде в доступі, і при необхідності прилад можна вимкнути. Не слід розташовувати розетку за приладом. вона може заважати встановленню каркаса і самого холодильника. Якщо конфігурація кухні дозволяє, можна розмістити розетку в сусідній шафці. У цьому випадку висота розетки варіюється від 20 до 70 см від рівня чистої підлоги та не далі 10-20 см від самого холодильника.

Для окремого холодильника допускається розміщення розетки безпосередньо за ним. Але найкращий варіант. 5-10 см від холодильника: розетка буде в постійному доступі, і при необхідності відключити холодильник його не доведеться рухати.

Розетки для варильної поверхні та духової шафи

Якщо це не єдиний прилад — електроплита, варильна поверхня та духова шафа підключаються до різних розеток. Коли духовка розташована класичним способом під варильною поверхнею, розетки розміщують на висоті 10 см від рівня чистої підлоги в цоколі кухні по центру каркасу або в сусідній шафці.

Якщо духовку вбудовують у колону, розетку встановлюють там же, по центру каркаса на висоті 55-70 см від рівня чистої підлоги, залежно від нижніх ящиків. Можливе також її розміщення та у цоколі кухні.

А ось розташування безпосередньо за духовкою — неприпустимо. Є велика ймовірність того, що вилка, включена в розетку, заважатиме установці приладу.

Розетки для посудомийної та пральної машин

ПММ та СМ найчастіше встановлюють поряд з мийкою: це пов’язано із зручністю подачі води. Оптимальний варіант розміщення розеток безпосередньо під мийкою на висоті 15-25 см від рівня чистої підлоги. Там же можна розташувати розетку для побутового сміттєподрібнювача. При розміщенні розеток під мийкою. важливо подбати про їх вологозахист.

Розетка для мікрохвильової печі

Розетка для вбудованої НВЧ може розташовуватися в цоколі кухні нижче або вище приладу або над кухнею, якщо прилад вбудований у верхній ярус шаф.

Для окремої СВЧ, розташованої на стільниці, слід запланувати розетку на фартуху.

Розетка для витяжки

Для вбудованих витяжок розетку потрібно розміщувати всередині шафи або над кухнею. Висота розетки залежить від висоти кухонних каркасів.

Розетку для навісних, купольних витяжок можна замінити на вивід та підключити прилад безпосередньо. Головне. враховувати розміри та проходження вентиляційного каналу. він не повинен загороджувати розетку або виведення.

Розетка та вимикач для підсвічування

А ось для підсвічування потрібна не тільки розетка, а й вимикач. Оптимальне розташування вимикача. у групі з побутовими розетками на фартуху.

Розетка також може розташовуватися над кухнею або всередині однієї з навісних шаф. Висота її розташування залежить від висоти кухонної комбінації та каркасів.

Порада INMYROOM: якщо колір плитки на фартуху у вашій кухні відрізняється за кольором від меблевих фасадів та стін, не варто миритися та купувати розетки стандартного кольору — білого, бежевого чи сірого. Компанія Legrand випустила колекцію розеток та вимикачів Celiane зі змінними рамками, колір яких ви можете комбінувати самі: наприклад, зелені – для розеток над стільницею, бежеві, під колір меблів – для вимикача підсвічування, а розетку для телевізора зробити сірою.

Розетки для дрібної побутової техніки

Для підключення дрібної побутової техніки. чайника, кавомашини, тостеру, блендера. потрібні розетки на фартуху кухні. Їхня кількість безпосередньо залежить від кількості приладів. Проаналізуйте, як відбуватиметься процес приготування, які прилади будуть розміщуватися на стільниці постійно і де. До кількості, що вийшла, додайте 2-3 запасні розетки для приладів нещоденного використання.

Оптимальна висота для розеток на фартуху. 110 см від рівня чистої підлоги, їх добре розміщувати групами по 3-4 штуки в єдиній рамці на відстані приблизно 1-1,2 метра один від одного. Важливо пам’ятати, що розетки не слід розміщувати у найближчому сусідстві з мийкою та варильною поверхнею.

Розетки для телевізора, кондиціонера та гаджетів

Якщо на кухні планується телевізор та кондиціонер – подбайте про наявність розеток і для цієї техніки. Для заряджання телефону, ноутбука та інших гаджетів також заплануйте місце, наприклад, у зоні обіднього столу.

Також я раджу запланувати розетку для підключення пилососа або парової швабри. Її можна розмістити у непомітному місці над плінтусом.

Як говорилося вище, існує два варіанти монтажу:

Перший варіант монтажу є більш надійним і виглядає естетично, але використання цього виду можливе тільки в тому випадку, якщо проводка, що є на кухні, відповідає всім нормам (детальніше про норми мова піде нижче).

Або є можливість прокласти нову проводку всередині стін (коли ремонт у приміщенні ще не зроблено). Якщо проводка стара або не розрахована на необхідне навантаження, слід прокласти проводку в спеціальні монтажні короби, і використовувати зовнішній тип розетки.

За «євростандартом» розетки повинні розміщуватися на висоті 15 см від підлоги, але не варто сліпо дотримуватися цього правила

Розрахунок потужності

Розрахунок потужності проводиться за рекомендаціями проектування електропроводки на основі базових таблиць з ПУЕ 7 (правила пристрою електроустановок, вид.7). Ось ця таблиця у гарному вигляді.

Як бачимо по таблиці перерізів та потужності:

Електричний кабель з мідними жилами 4 мм, нормально працює (не перегрівається) якщо максимальна потужність працюючих приладів не перевищує:

  • Мідний кабель 6 мм² тримає потужність: 7,4 кВт при прихованій проводці та 11 кВт прокладений у коробі або відкрито.
  • Мідний кабель 4 мм² тримає потужність: 5,9 кВт при прихованій проводці та 9 кВт прокладений відкрито.
  • Алюмінієвий кабель 4 мм² тримає потужність: 4,6 кВт та 7 кВт відповідно.
  • Алюмінієвий кабель 6 мм² тримає потужність: 8,5 кВт та 5,7 кВт.

Важливо! Саме ці розрахунки мають бути умовою вибору потужностей варильної панелі та духової шафи.

Якщо вибору приладів за потужністю не було, і вам, припустимо їх подарували, то для правильного підключення варильної панелі та духової шафи потрібно прокласти два окремі електричні кабелі від щита до місця встановлення приладів, обравши переріз кабелів по тій же таблиці, тільки, навпаки, по потужності дивимося перетин.

Розетка для духової шафи та варильної поверхні

Розетки для варильної поверхні, які здатні витримати потужність більше 20 А, вважають силовими розетками. Виходячи з методу монтажу, їх ділять на накладні та внутрішні. Накладні встановлюють на стіну. Їх зручно використовувати, прокладаючи проводку повітряним методом. Вони не є небезпечними для будівель з дерева та в кімнатах, де багато вологи. Вони не бояться пилу та вологи. Внутрішні встановлюють у підрозетники, вмонтовані у стіну. Які розетки використовувати вам порадить майстер.

Перед покупкою розетки для духової шафи та варильної панелі треба робити вибір на основі розрахунку граничної напруженості. Наприклад, для побутових печей до 3,5 кВт вистачить 15 А, для електроплити 9 кВт – вище 33. Для обладнання з більшою потужністю – 65 А. Для таких цілей у розетці передбачені відповідні товсті штирі, а ізоляція проводиться вогнетривким матеріалом.

Також треба визначити, скільки працюватиме фаз. Для роботи з напругою 220 В потрібні три роз’єми, з напругою 380 В – п’ять.

Фідер приєднують до штепселя різними методами. Перший – жилу шнура звільняють від оболонки менше ніж на сантиметр, вводять під притиск та затискають гвинтом. Другий надійніший: провід звільняють від ізоляції більше, ніж на сантиметр, і обертають їм гвинт, після чого притискають. Ділянка, де стикається провід. більше, відповідно, контакт краще. Всі ці процеси дозволяють підключити духовку та електроплиту до одного кабелю, отже, все це підключається до однієї розетки.

READ  Як зробити укладання на коротке волосся феном

Розетку краще монтувати поблизу варильної поверхні, дотримуючись умов, що оберігають від потрапляння рідини або води. До неї повинен бути вільний доступ при максимальній прихованості.

Види варильних панелей

Важливо! Окрему варильну панель та духовку не можна підключати до однієї розетки. Для живлення кожного з цих пристроїв прокладається власна волосінь. У комбінованому виробі з електричною духовою шафою та індукційною поверхнею остання підключається до клем духовки.

Схема розташування розеток на кухні 5 помилок. Відстань та висота розміщення.

У сучасній квартирі кухня, це один із головних споживачів електроенергії. Потужність струмоприймачів підключених до електропроводки на кухні іноді може досягати більше половини всього навантаження квартири.

Виходячи з цього, електропроводка на кухні повинна виконуватися самостійною групою, а ще краще кількома групами.

Перед роботами вам доведеться скласти невеликий проект чи схему. Для цього спочатку вираховується потужність всіх електроприладів, які стоятимуть на кухні.

Безумовно, всі прилади не включатимуться одночасно. Але сумарну потужність ви маєте розрахувати. Найчастіше вона знаходиться в межах 10-15 Кват.

Якщо у вас ця потужність вища ніж 7кВт, то тут вже необхідно замислитись про введення 380В і розподіляти навантаження по фазах.

Далі потрібно розрахувати перетин загального живлення ел.щитка та відхідної проводки до кожного струмоприймача. Тут дотримуйтесь правил:

Чому має бути саме марка ВВГнГ-Ls, докладно йдеться у статті нижче:

Навіть якщо у вас будинок зі старою системою заземлення (без третього захисного провідника), все одно робіть проводку 3-х жильним кабелем. Це позбавить вас у майбутньому від додаткових витрат на реконструкцію та заміну проводів.

У крайньому випадку, третій провід буде резервним для нуля або фази, при можливому обриві або іншому пошкодженні.

Після вибору проводки слід визначитися з розетками.

Завжди плануйте розміщення розеток після затвердження дизайну кухні, інакше можуть бути проблеми. Наприклад розетки робочої зони запросто можуть виявитися не там, де потрібно, і в результаті сховатися за холодильником.

Після чого позначте на ньому всі необхідні розетки. Можна це зробити навіть від руки.

На цьому плані ще не потрібно чітко прив’язувати місця встановлення та прораховувати розміри та відстані. Просто підраховуєте кількість та призначення кожної з розеток.

Скільки мінімально розеток потрібно на кухні?

Крім цього, не завадить змонтувати одну розетку відразу під або біля вимикача при вході до приміщення.

Зона з вимикачами зазвичай залишається не заставленою чимось, а вільна точка, де можна взяти напруги (наприклад для пилососа), ніколи не буває зайвою.

Тепер позначте точки на фартуху для підключення не стаціонарних приладів. Закладайте мінімум по дві штуки на кожну частину (праву та ліву) кухні.

Сюди включатиметься електрочайник, блендер, міксер тощо.п.

Коли визначилися з кількістю, настав час переходити до розрахунку необхідних розмірів і відступів. Для цього малюєте щось на зразок розгортки стін, де стоятимуть меблі.

Тут вже знадобляться точні розміри кухні. довжина, висота приміщення. Поступово, у вигляді прямокутників промальовуєте техніку та всі шафки.

Якщо кухня кутова, те саме проробляєте із суміжною стіною.

Далі, берете свій план із кількістю розеток і переносіть їх на розгортки стін. Для кожної техніки дотримуйтесь своїх правил.

Холодильник

Для холодильників виробники рекомендують розташовувати розеточну групу під самим приладом.е в нижньому ряду, щоб підключення не було видно.

Не можна однозначно зі 100% упевненістю сказати, на якій саме висоті потрібно робити нижній ряд розеток.

Пояснюється це тим, що якщо встановити вище, то вбудована техніка упиратиметься у вилки.

Якщо ви маєте намір досить часто вимикати вилку, то нижнє підключення для холодильника не завжди зручне. У цьому випадку можна розмістити всю цю справу на висоті робочої зони.

Розетки робочої зони та над стільницею

Висота стільниці зазвичай 85см, максимум 90см. Потім йде простінок висотою 550-600мм і далі шафки.

Розміщуйте розетки в цій зоні 105см від підлоги.

Мінімальна відстань від стільниці має бути не менше 5см, щоб кухонний плінтус їх не зачіпав. Місця розташування. один комплект у будь-якому кутку, плюс між варильною поверхнею та мийкою.

Як уже говорилося вище, мінімум по дві штуки. Якщо вам не подобається вигляд розеток над кухонним фартухом, розгляньте варіант блоку, що виїжджає зі стільниці.

Подключение духового шкафа и варочной поверхности

Обов’язково потрібно продумати, чи буде вбудована техніка у верхніх шафах. Наприклад, мікрохвильова піч.

Під неї також доведеться робити окрему розетку. Тягнути шнури зверху до зони стільниці не по феншу.

Витяжка

Також на висоті 1,9м-2,0м виводиться розетка під витяжку. Однак багато може залежати від марки. Якщо це дешевий варіант, то можна обійтися виведенням кабелю і підключити його прямо всередині техніки.

Але якщо це дорога модель, то вона йде зі своєю виделкою. А зрізання заводської вилки тягне за собою втрату гарантії.

Варильна та духовка

За наявності потужної варильної панелі робиться або виведення кабелю, з наступним підключенням безпосередньо під контактні колодки панелі, або встановлюється спеціальна розетка.

Духовки, на відміну від варильних, йдуть зі звичайними вилками, тому тут мудрувати нічого не треба. Підключайте їх у прості розетки.

Коли ліворуч або праворуч від варильної і духовки знаходяться шафки з дверцятами, дуже зручно розміщувати розетки прямо всередині них. Відступаєте 15-20см від краю та монтуєте.

Якщо такої можливості немає, доведеться підключатися від нижньої групи.

У разі окремої установки духовки від варильного, наприклад на висоті грудей, розетку під неї робіть у нижній шафці на висоті до 750мм.

Посудомийка

Відповідно до СП 31-110 2003.14.29 під та над мийками або раковинами заборонено виконувати будь-які розетки. Тому завжди відступайте кілька сантиметрів під час монтажу розеткової групи поблизу цієї сантехніки. Це стосується як нижнього розміщення, так і робочої зони.

Також заборонено поміщати розетки за посудомийною машинкою та washing machine.

Біля обіднього столу (якщо він знаходиться біля стіни, а не по центру кухні) бажано запланувати одну розетку.

У великі свята, при напливі гостей та родичів у квартирі, обов’язково потрібно щось підключити на столі. міксер, соковижималку, кухонний комбайн і т.д.п.

Та й у прості дні, туди запросто можна буде прилаштувати ноутбук під час роботи на кухні.

Також орієнтуватися можна за наступною таблицею вибору автоматів та кабелю при підключенні варильної панелі:

  • так як кухня. це вологе приміщення, плюс величезна кількість предметів з металевим корпусом, в щитку перед усіма автоматами обов’язкова установка вступного ПЗВ на струм 30мА

Це не тільки додаткове навантаження на проводку, а й потенційне місце короткого замикання (через розлитий чай або іншу рідину).

Проблеми з якими обов’язково зіткнетеся у цьому випадку. заховані розетки за шафами, холодильниками тощо.п. Дуже ймовірно, що доведеться користуватися навіть переносками, так як заводські шнури з вилкою будуть елементарно не діставати до точок підключення.

В інструкціях до холодильників зазвичай вказується заборона їх підключення через подовжувачі. У той же час довжина шнура у них не така вже й велика, всього 1м.

Тому, якщо ви знаєте, яка марка холодильника у вас буде, знайдіть в інтернеті паспорт і подивіться з якого боку у нього виходить шнур живлення. Додайте сюди ширину холодильника і плануйте точку підключення, щоб позбутися перенесення.

А ще в деяких моделях підключення морозилки може бути окремим незалежним шнуром, або ви в майбутньому докупите морозильну камеру. Спочатку ви зробите під техніку лише одну розетку, а в результаті знадобиться дві. Так що цей блок краще робити подвійним.

3 Підключення розеток на “мокрі” прилади через простий автомат.

Такі прилади як посудомийка, пральна машинка (якщо вона вбудована на кухню), проточний водонагрівач і т.п.п. обов’язково повинні бути підключені через ПЗВ або дифф.автомат.

Ніякі модульні автомати або тим більше “пробки”, ніколи не врятують вас від витоку струму.

Навіть якщо у вас немає заземлювального провідника, ПЗВ і в цьому випадку все одно допоможе і захистить.

4 Найпоширеніша помилка. це монтаж звичайних розеток (типу Шуко) для посудомийки під раковиною або біля змішувача.

Це розташування заборонено правилами. Відступайте від змішувача 500мм (те саме відноситься до газових труб на плити або варильні) і тільки потім сміливо монтуйте електроустановний виріб.

Якщо вам електрики вже підвели туди проводку і переробити немає можливості, або вам дісталася квартира з таким ремонтом, то подбайте про те, щоб розетки під мийкою були вологозахищеного виконання (як у ванній).

Також заборонено монтувати електроустановлювальні вироби в безпосередній близькості від плит.

5 Під час монтажу нижньої розеткової групи на відстані 10 см від підлоги будьте уважні!

У зоні до 25см від підлоги, сантехніки зазвичай монтують труби для раковини, прання, посудомийної машинки.

Не знаючи точного проходження трас, не поспішайте штробити стіни, інакше для вас та ваших сусідів це може обернутися потопом та незапланованим ремонтом.

Підсумовуючи, я хочу сказати, що проводка на кухні повинна здійснюватися професійними професіоналами. Використовуючи поради у цій статті, ви зможете легко проконтролювати весь процес та вносити свої грамотні зауваження під час монтажних робіт.

https://domikelectrica.ru/kak-pravilno-podklyuchit-duxovoj-shkaf-k-elektroseti-kakoj-nuzhen-provod-i-avtomat-zashhity/
https://odinelectric.ru/appliances/kak-pravilno-podkljuchit-elektricheskij-duhovoj-shkaf-i-varochnuju-panel
https://www.inmyroom.ru/posts/19234-kak-razmestit-rozetki-na-kuhne-skhemy-sovety
https://housetronic.ru/electro/rozetki-dlya-varochnyx-panelej.html
https://remont-kuxni.ru/2017/06/podkluchenie-varochnoy-paneli-i-duhovki-k-odnomu-kabelyu-pitania.html
https://kitchen-Smart.ru/prigotovlenie-edy/duxovka/kak-podklyuchit-varochnuyu-poverxnost-k-odnoj-rozetke.html
https://mr-build.ru/elektrika/rozetka-dlya-varochnoj-paneli-i-duhovo-shkafa.html
https://domikelectrica.RU/SXEMA-RASPOLOZHENIYA-ROZETOK-NA-KUSNE / [/Spoiler]

About the author

| Denial of responsibility | Contacts |RSS